Budownictwo wczoraj i dzis : Dom na wsi / DVA ARHITEKTA

Robert Leš Architekci: DVA ARHITEKTA Lokalizacja: Bijaca, Bośnia i Hercegowina Zespół projektowy: Tomislav Ćurković / Zoran Zidarić Współpracownik: Cvjetka Peronja, m.arch Kierownik projektu: Haris Mahić Rok budowy: 2007 Rok budowy: 2011 Powierzchnia terenu: 35 000 m2 Powierzchnia całkowita : 950 m.
Zdjęcia: Robert Leš + 15 Podejście zaproponowane w projekcie polegało na stworzeniu kompleksu mieszkalnego w silnym związku z kontekstem.
Miejsce to znajduje się w odległej, słabo zaludnionej części kantonu West Herzegovina, na terenie rozciąga się ponad 35 000 metrów kwadratowych dzikiego krajobrazu, ograniczonego przez silne kamienne mury.
.
Robert Leš Otoczenie opiera się na tradycji, gdzie takie miejsca zapewniały kontakty towarzyskie i wydarzenia.
Wszystkie trzy jednostki, łącznie sześć budynków, są starannie rozmieszczone, aby uzyskać widoki zgodnie z życzeniem klienta.
Pilnuje wejścia, znajduje się dom stewardów i obiekt pomocniczy.
.
Robert Leš W dalszym ciągu teren wznosi się stromo w kierunku najwyższego punktu, w którym znajduje się główna jednostka.
Lokalizacja zapewnia kontrolę nad całym obiektem, a także wyjątkowe widoki na otaczające góry.
W kierunku obiektów sportowych teren schodzi w szeregu tarasów obsadzonych drzewami oliwnymi i winoroślą.
Boisko do piłki nożnej i koszykówki wraz z garderobą tworzą trzecią jednostkę.
.
Robert Leš Główna jednostka zawiera dom dla właściciela, pensjonatu i letniego domu z piwnicą winną i miejscem do grillowania.
Wzajemne relacje między domami stwarzają piękne przestrzenie zewnętrzne, chronione przed wiatrem, odpowiednie do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
.
Domy Roberta Leša są głównie dwukondygnacyjne, a codzienne życie odbywa się na poziomie gruntu, mając kontakt z terenem zewnętrznym.
Domy koncentrują się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, ze względu na warunki klimatyczne, surowe zimy i gorące lata.
.
Robert Leš Język architektoniczny jest czysty i elementarny, dostosowany do potrzeb lokalnych budowniczych.
Betonowa konstrukcja jest pokryta kamieniem z miejscowego kamieniołomu.
Kamienne ramy wokół otworów w elewacji, również elementy tradycyjne, są tutaj wykonane z gipsu i podkreślone w celu osiągnięcia żartobliwości podstawowego elementu kamiennego.
.
Robert Leš Połączenia pomiędzy jednostkami są utwardzane w tym samym lokalnym kamieniu.
Domki ogrzewane są za pomocą pomp ciepła za pomocą powietrza i bardzo dobrze izolowane, co powoduje, że są one energooszczędne.
.
Robert Leš Ten projekt próbuje dać dobry przykład do budowania w odległych obszarach z wykorzystaniem tego, co dała nam natura i z poszanowaniem lokalnych warunków.
Plan parteru
[patrz też: abra meble kuchenne, psb stalowa wola, kichadelko ]

Powiązane tematy z artykułem: abra meble kuchenne kichadelko psb stalowa wola